Od piątku 29 września muzeum Historii Polski w warszawskiej Cytadeli zaprasza na wystawę „Wielkie i małe historie”. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć 500 przedmiotów, które ilustrują 1000 lat historii naszego kraju.

Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski potrwa od 28 września do 1 października. Goście będą mieli okazję uczestniczyć w wielu interesujących wydarzeniach, takich jak warsztaty edukacyjne, grę terenową, debaty i spektakle teatralne.

Muzeum Historii Polski zaprasza wszystkich fanów muzyki na uroczysty koncert, który odbędzie się już 28 września o godzinie 19:00. Wystąpią w nim Janusz Olejniczak oraz Tomasz Ritter, którzy wykonają utwory Chopina, oraz Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa i dyrygenci Piotr Piwko i Kirill Karabits, którzy zaprezentują „Requiem Polskie” Krzysztofa Pendereckiego.

Muzeum Historii Polski zaprasza wszystkich zainteresowanych, aby dołączyli do zabawy w dniach 28 września – 1 października i skorzystali z szerokiej gamy atrakcji, takich jak warsztaty edukacyjne, gry terenowe, debaty i spektakle teatralne.

„Zapraszamy do pilnego śledzenia naszych mediów społecznościowych” – zachęca dr Michał Przeperski, rzecznik prasowy MHP.

28 września Muzeum Historii Polski zaprasza wszystkich do odwiedzenia wyjątkowej wystawy „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski” i do skorzystania z niespodzianki przygotowanej specjalnie na ten wyjątkowy wieczór.

Odwiedź Muzeum Historii Polski i poznaj blisko tysiąc lat historii Polski! Wystawa czasowa prezentuje 500 obiektów, które tworzą zbiory placówki, liczące już ponad 60 tys. przedmiotów.

28 września Muzeum Historii Polski czeka na wszystkich z niesamowitą niespodzianką! Przyjdź i poznaj historię naszego kraju w niezwykły sposób.

Zapraszamy do Muzeum Historii Polski, wystawa „Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski” to doskonała okazja by poznać tysiącletnią historię naszego kraju, a także skorzystać z niespodzianki, którą przygotowaliśmy specjalnie na ten wyjątkowy wieczór.

„Przedmioty te pokazują rozpiętość tematyczną i chronologiczną naszych zbiorów, bo mamy tutaj i średniowieczny denar Chrobrego, i opowieść o zeszłorocznej pomocy, której udzieliliśmy Ukraińcom” – mówi Przeperski. Jak podkreśla rzecznik Muzeum, wiele z obiektów, które zostaną pokazane na wystawie, pochodzi od darczyńców. Dobrym przykładem jest dar wnuczki generała Stanisława Maczka, która przekazała do zbiorów MHP mundur swojego dziadka.

Niedawno w polskie ręce powróciła unikatowa kolekcja siedmiu wielkoformatowych obrazów, stworzona przez malarzy z Bractwa św. Łukasza. Artyści przedstawili na nich wyjątkowe wydarzenia z historii Polski, od Zjazdu Gnieźnieńskiego po uchwalenie Konstytucji 3. Maja. Obrazy zostały namalowane w 1939 r. z myślą o Wystawie Światowej w Nowym Jorku, jednak wojna uniemożliwiła ich dotarcie do Stanów. Dopiero po wielu latach starań udało się je przywieźć z powrotem do Polski wiosną zeszłego roku – mówi dr Michał Przeperski.

Polska Enigma, która może być oglądana w zgromadzonych zbiorach, jest wyjątkową kopią maszyny szyfrującej, używanej przez Niemców w czasie II wojny światowej. Jest to wyjątkowa konstrukcja, bowiem polscy inżynierowie zrekonstruowali ją w oparciu o swoją wiedzę kryptologiczną. Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej unikatowych przedmiotów na świecie.

„Oprócz tego na wystawie można zobaczyć pozostałości wazowskiego pałacu Villa Regia. Mamy je w swoich zbiorach, bo Szwedzi, którzy w czasie Potopu, jak szarańcza, rzucili się na Warszawę, skuli ozdoby z tego i innych pałaców. Zdobyczne marmury miały być w całości przetransportowane do Szwecji, a jedna z łodzi, które je wiozły, zatonęła na wysokości mniej więcej Mostu Gdańskiego. Z dna Wisły wydobyli je archeolodzy” – mówi rzecznik Muzeum.

Z okazji Festiwalu Otwarcia Muzeum Historii Polski można odwiedzić za symboliczną złotówkę od 17 października do 10 listopada. Ponadto w dniu 11 listopada wstęp będzie całkowicie darmowy. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej: www.muzhp.pl. Godziny otwarcia Muzeum Historii Polski to od środy do niedzieli w godzinach 10-18.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *