Ekspertów niepokoi fakt, że choć powszechny program szczepień przeciw HPV dla nastolatków działa już od ponad roku, skorzystało z niego zaledwie 20 proc. uprawnionych osób. Aby zwiększyć tę liczbę, Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie zmian w programie szczepień. Resort chce obniżyć wiek osób uprawnionych do szczepienia z 11. roku życia do 9. roku życia, odstąpić od warunku korzystania z serwisu Centralnej e-Rejestracji, a także wprowadzić możliwość rozliczenia szczepień przez uprawniony personel poza placówką POZ.

W Polsce rocznie notuje się około sześciu tysięcy przypadków zachorowań na nowotwory złośliwe związane z wirusem HPV. Każdego dnia sześć Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a cztery umierają z powodu tej choroby, która w 99% przypadków jest wywoływana przez zakażenie HPV. Szczepienia są jednym z nielicznych sposobów ochrony przed nowotworami związanymi z wirusem HPV.

Rozpoczął się program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku od 11 do 14 lat w Polsce od 1 czerwca 2023 r. Program ten ma na celu realizację Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, która zakłada zaszczepienie przynajmniej 60 proc. osób w wieku dojrzewania do końca 2028 r. Niestety, do tej pory tylko 20 proc. uprawnionych osób skorzystało z programu.

Uczestnicy posiedzenia Komisji Zdrowia sejmu zebrał się, aby omówić dostępność i wykorzystanie szczepionek przeciwko HPV. Wyrazili zaniepokojenie niskim poziomem szczepień w Polsce w porównaniu do innych krajów, takich jak Norwegia, Belgia i Węgry, gdzie odsetek zaszczepionych jest znacznie wyższy.

„Wiemy ogólnie, że poziom szczepień jest w tej chwili bardzo niski – około 20 proc. Wiemy też, że przystępując do programu w czerwcu zeszłego roku, mieliśmy w planie zaszczepić w tamtym czasie prawie 800 tys. młodych ludzi w przedziale wiekowym 11-14” – podkreślał poseł Marek Hok, przewodniczący Podkomisji stałej ds. onkologii.

Od 27 grudnia 2020 r. do 17 lipca 2024 r. liczba zaszczepionych przeciwko HPV na podstawie danych z kart szczepień i realizacji recept wyniosła 385494 osób. Spośród zaszczepionych 264808 to kobiety, a 120686 mężczyźni. Natomiast 323902 osoby zaszczepiono w grupie wiekowej 9-18 lat, a 61592 osób w grupie wiekowej 18+.

Od początku powszechnego programu szczepień, tj. od 1 czerwca 2023 r. do 17 lipca 2024 r., w grupie wiekowej objętej programem podano 193726 pierwszych dawek szczepionki oraz 97995 drugich dawek.

„20 proc. – taki był zakładany poziom wyszczepienia w pierwszym roku. To jest pewnego rodzaju rozruch i wtedy wyszczepialność nie jest najwyższa” – podkreślił Marek Kos.

„Jest to nowy i oczekiwany kierunek działania, żeby szczepienia mogły wrócić do szkół” – mówił wiceminister.

„Jeżeli zwiększymy ilość punktów, gdzie można przeprowadzić szczepienia, to skala szczepień będzie wyższa. Kolejne lata będą tylko lepsze, dojdziemy do 60 proc., a może nawet przekroczymy” – dodał Marek Kos.

„Jesteśmy na finiszu, z wielką nadzieją spoglądam na ten program. Bardzo ważna jest kwestia wszelkiego rodzaju materiałów informujących o korzyściach ze szczepień, dostarczanych dyrektorom, nauczycielom, dzieciom, młodzieży i rodzicom. Żeby nie tylko podjąć decyzję o szczepieniu, ale w ogóle rozumieć, czym są szczepienia i przed czym chronią” – zaznaczyła wiceminister.

„To, co jest dla mnie najważniejsze, jako wiceminister edukacji narodowej, to aby wiedza była przekazywana na naukowych podstawach, przez ekspertów, specjalistów” – podkreślała Paulina Piechna-Więckiewicz.

„Hurtownia, która przechowuje szczepionki, ma na stanie 330 tys. dawek, które czekają na rozdysponowanie. Następne 120 tys. jest w drodze do Polski. W szczepionki jesteśmy zaopatrzeni, nie ma żadnej obawy. Ministerstwo planuje przetarg na kolejne szczepionki, więc wszystko idzie w dobrym kierunku” – poinformowała Irena Rej.

Wiceminister zdrowia Marek Kos podkreślił, że dopiero rozpoczynamy program i wzrost liczby szczepień przeciw HPV będzie efektem planowanych zmian.

Ministerstwo zdrowia pracuje nad zwiększeniem dostępności szczepień przeciw HPV w ramach Powszechnego Programu Szczepień. Zmiany będą obejmować obniżenie wieku uprawnionych do szczepień z 11 do 9 roku życia, ułatwienie rozliczania szczepień dla świadczeniodawców oraz możliwość prowadzenia akcji szczepień w szkołach podstawowych.

Wiceminister edukacji narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła ważną rolę informacji w programie szczepień HPV, zwłaszcza w kontekście nowego przedmiotu – edukacji zdrowotnej, który zostanie wprowadzony od przyszłego roku.

Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska, stwierdziła, że rynek farmaceutyczny jest gotowy na powszechny program szczepień, co potwierdza również duża liczba komercyjnych szczepień przeciwko HPV sprzedanych poza programem bezpłatnych szczepień.

„To pokazuje, że jest trend do szczepień. Ludzie chcą się szczepić, a nawet za to płacić” – wskazała Irena Rej.

„Chciałbym państwa uspokoić, mam dane świadczące o tym, że świadomość w zakresie szczepień HPV wzrasta. To jest bardzo istotny element” – powiedział.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *