W dniach 22-26 lipca 2024 roku odbyła się IV Europejska Olimpiada Informatyczna Dziewcząt w Veldhoven, Holandia. Mimo nazwy „europejska”, zawody gromadzą reprezentacje z wielu krajów spoza Europy. Każdy startujący kraj może wystawić maksymalnie 4 uczestniczki, a zawody odbywają się zgodnie z regułami Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej.

Zawody składają się z dwóch pięciogodzinnych sesji, które odbywają się w różne dni. Podczas każdej sesji uczestnicy mają do rozwiązania kilka zadań algorytmiczno-programistycznych, z każdym zadaniem ocenianym na 100 punktów. W tym roku zawodnicy mieli do rozwiązania po cztery zadania podczas dwóch sesji. Ostateczny ranking jest ustalany na podstawie liczby zdobytych punktów, a połowa uczestników otrzymuje medale w proporcji 1:2:3, odpowiednio złote, srebrne i brązowe.

W IV Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt wzięły udział reprezentacje z 56 krajów z całego świata. Łącznie w zawodach wystartowało 195 zawodniczek, z czego 130 dziewcząt reprezentowało 38 krajów z Europy. Polskę reprezentowały finalistki krajowej Olimpiady Informatycznej.

Daria Lobas, XIV LO we Wrocławiu,

Zofia Krok, XIII LO w Szczecinie,

Sylwia Sapkowska, II LO w Białymstoku,

Paulina Żeleźnik, XIV LO we Wrocławiu.

Nasze reprezentantki zdobyły rewelacyjne wyniki, zdobywając łącznie 4 złote medale spośród 15 przyznanych w ogólnej klasyfikacji. Indywidualnie zajęły następujące miejsca: Paulina – 5., Sylwia – 8., Daria – 10. i Zofia – 15. Nieoficjalnie Polska również zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej. Na europejskich zawodach nasze dziewczyny zdobyły 4 złote medale spośród jedenaście przyznanych (3., 6., 7. i 11. miejsce).

Gratulacje należą się wszystkim złotym dziewczynom, ich rodzicom, opiekunom naukowym i szkołom. Podziękowania kierujemy także do liderek polskiej drużyny, byłych finalistek Olimpiady Informatycznej – Alicji Kluczek i Jadwidze Świerczyńskiej.

Aby dowiedzieć się więcej o Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt, odwiedź stronę https://wiki.egoi2024.nl/en/home. Aktualny ranking mistrzostw jest dostępny tutaj https://egoi23.se/scoreboard/2024/.

Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl