Według raportu Akademii Polonijnej w Częstochowie, w Polsce od 4 do 5 milionów osób jest uzależnionych od alkoholu lub nadmiernie pije, co oznacza, że około 12 milionów osób doświadcza negatywnych skutków alkoholizmu w społeczeństwie.

W Instytucie Zdrowia Akademii Polonijnej w Częstochowie został stworzony raport prezentujący wpływ substancji uzależniających na zdrowie i życie ludzi, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Raport obejmuje trzy kategorie substancji psychoaktywnych: alkohol, nikotynę oraz inne substancje, w tym legalne leki przeciwbólowe i nasenne, substancje wziewne oraz szeroki zakres substancji nielegalnych, takich jak narkotyki.

„Dokonaliśmy obiektywnego przeglądu polskich i zagranicznych badań, analiz i literatury dotyczących wpływu substancji psychoaktywnych na życie i zdrowie” – informuje prof. dr hab. Maciej Rudnicki, rektor Akademii Polonijnej w Częstochowie.

Najnowszy raport wskazuje, że alkohol jest najczęściej używaną substancją psychoaktywną przez młodzież. Spożycie alkoholu i upijanie się młodych ludzi stanowi poważny problem, często prowadzący do uzależnienia z powodu wczesnego kontaktu z alkoholem.

Akademia Polonijna w Częstochowie opublikowała raport, który ukazuje rozmiar problemu alkoholizmu w Polsce. Szacuje się, że od 4 do 5 milionów osób w Polsce boryka się z problemem nadmiernego picia alkoholu, a od 1 do 1,2 miliona potrzebuje leczenia. Jednak tylko około 15% z tych osób otrzymuje odpowiednią pomoc. Skutki społeczne alkoholizmu dotykają około 12 milionów osób w kraju.

Raport autorów podkreśla, że palenie papierosów jest poważnym problemem zdrowotnym w Polsce, dotykającym znaczną część populacji, w tym niestety również młodych ludzi. Palenie to przyczyna wielu przedwczesnych zgonów, głównie z powodu chorób układu oddechowego, sercowo-naczyniowych i nowotworowych. W Polsce rocznie palacze wypalają ponad 50 miliardów papierosów, czyli 137 milionów dziennie.

„70 proc. palaczy chce wyjść z nałogu, co oznacza, że państwo powinno tworzyć możliwości rzucenia palenia“ – zauważa prof. Maciej Rudnicki.

„Nie minęło wystarczająco dużo czasu od pojawienia się e-papierosów na rynku, aby znać długotrwałe skutki ich palenia, w związku z tym konieczne jest prowadzenie ciągłych badań monitorujących wpływ e-papierosów na zdrowie i życie ludzi“ – przekonuje prof. Maciej Rudnicki.

Raport pokazuje, że wielu palaczy mimo chęci i prób nie potrafi zerwać z nałogiem. Aż 85 proc. uzależnionych miało nieudane próby abstynencji w ciągu trzech lat obserwacji.

Z uwagi na aktualną debatę nad wpływem e-papierosów na zdrowie człowieka, opracowanie przedstawia stanowisko fachowej literatury poparte wynikami badań, ekspertyz i analiz.

Badania raportu analizowały również narkotyki i ich wpływ na życie ludzi. Najczęściej zażywane przez uczniów były marihuana i haszysz, czyli przetwory konopi indyjskich. Do przyjmowania ich „kiedykolwiek w życiu” przyznało się w 2021 roku 36 proc. badanych, co oznacza spadek (o 6 punktów procentowych) w stosunku do rekordowego roku 2016. Po marihuanie i haszyszu najbardziej rozpowszechnioną nielegalną substancją jest amfetamina. W roku 2021 do eksperymentów z tą substancją przyznało się 6 proc. uczniów.

„Nie trzeba mieć dostępu do podziemia narkotykowego, żeby się narkotyzować. Na rynku są dostępne środki zawierające neurotoksyny. Rolą państwa jest uregulowanie dostępu do nich“ – twierdzi prof. Maciej Rudnicki.

Według raportu Akademii Polonijnej, styl życia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i jakości życia człowieka. Nawyki zdrowotne nabyte w dzieciństwie i młodości mają wpływ na styl życia w dorosłym wieku. Dlatego autorzy raportu zalecają podejmowanie działań promujących zdrowe nawyki. Prof. Maciej Rudnicki uważa, że władze publiczne powinny skierować te działania zarówno do młodzieży, jak i ich rodziców, ponieważ profilaktyka jest kluczem do przyszłości, pod warunkiem że będzie oparta na dowodach i realizowana przez specjalistów.

„Ważne, aby polityka wobec substancji psychoaktywnych była kompleksowa i dotyczyła zarówno substancji legalnych, jak i nielegalnych“ – apeluje prof. Maciej Rudnicki.

W publikacji Akademii Polonijnej główne hasła to: „lepiej zapobiegać niż leczyć” oraz „używaj życia bez używek”.

Prace w Akademii Polonijnej nad walką z używkami nie dobiegły końca. „W pierwszej połowie 2025 r. opublikujemy raport o efektach działań mających na celu ograniczenie używek. Nie chcemy powtarzać błędów z przeszłości, jak te z czasów prohibicji, które doprowadziły do wzrostu przestępczości” – oświadczył prof. Maciej Rudnicki.


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *