Wakacje są dla nas synonimem muzyki na żywo. To dlatego uważamy, że najbardziej ekscytującymi letnimi wydarzeniami są koncerty i festiwale muzyczne. Blisko połowa z nas miała okazję uczestniczyć w festiwalu pod gołym niebem przynajmniej raz w życiu. Oprócz samych artystów, bardzo cenimy atmosferę i organizację tych imprez, a także możliwość świetnej zabawy i oderwania się od codzienności.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez serwis Biletyna.pl we współpracy z agencją Elephate w czerwcu 2024 r., Polacy mają wiele planów na tegoroczne lato. Opublikowany raport zawiera wiele interesujących wniosków na temat preferencji muzycznych i planów festiwalowych Polek i Polaków. Mapa festiwali stworzona na podstawie ankiet pozwala zobaczyć, które wydarzenia cieszą się największą popularnością.

Badani mieszkańcy Mazowsza i Pomorza najwyżej oceniają dostępność plenerowych koncertów i festiwali muzycznych w swojej okolicy. Jednakże, Męskie Granie, które odwiedza duże miasta w całym kraju, zdobyło miano najciekawszej imprezy. Następnie, według badanych, najbardziej interesujące wydarzenia to Open’er Festival w Gdyni oraz Pol’and’Rock Festival, dawny Przystanek Woodstock.

W kolejnych miejscach znalazły się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, TOP of the TOP Sopot Festival, Festiwal Piknik Country & Folk w Mrągowie, Orange Warsaw Festival i Jarocin Festiwal.

W badaniu znalazło się, że 55% respondentów uważa, że lokalne festiwale muzyczne są równie atrakcyjne co najpopularniejsze imprezy, a niemal tyle samo osób (22%) woli kameralne festiwale, co ogólnopolskie wydarzenia (23%). Masywne imprezy często oznaczają niższy komfort, dłuższe kolejki, słabszą widoczność i wyższe koszty.

„Podczas gdy ceny wejściówek na największe festiwale z ugruntowanym brandem zdają się szybować bez końca, jeśli chcemy posłuchać równie dobrej muzyki, od alternatywnej po mainstreamową, spotkać artystów nie tylko polskich, ale i zagranicznych, możemy śmiało wybrać któryś z mniejszych festiwali z dobrym line-upem, który nie przeciąży naszego budżetu” – podpowiada dziennikarka Radia 357 Ola Budka.

Drogie karnety, zła pogoda – co nas najbardziej niepokoi?

Większość Polaków uważa, że największym problemem związanym z letnimi festiwalami muzycznymi jest wysoka cena karnetów. Następnie narzekamy na konieczność zakupu biletów z dużym wyprzedzeniem (39%) oraz wysokie ceny noclegów podczas festiwali (38%). Ponad jedna trzecia respondentów (37%) uważa również nieprzewidywalną pogodę za istotny problem. W dalszej kolejności irytujące zachowanie innych uczestników (30%) oraz wysokie ceny jedzenia i napojów na terenie festiwali (29%) są również często wskazywane jako uciążliwości.

Kto uczestniczy w festiwalach muzycznych?

Z badania przeprowadzonego na ponad 1000 osobach z różnych regionów kraju wynika, że największą grupę festiwalowiczów stanowią mężczyźni w wieku 25-34 lat, mieszkający w dużych miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców. Respondenci, którzy nigdy nie brali udziału w festiwalu, wskazywali jako przyczyny braku towarzystwa, brak funduszy na karnet, trudności z dojazdem na miejsce festiwalu lub problem z wzięciem urlopu.

„Najbardziej cieszy mnie fakt, że w tych trudnych dla wielu czasach ludzie mają lub odkładają pieniądze na kulturę. Pandemia pokazała, jak bardzo brakowało nam różnej maści wydarzeń i chcieliśmy być z innymi. Rosnąca popularność festiwali wynika zapewne z coraz szerszej oferty i, co mnie cieszy, wciąż rosnącej popularności polskiej muzyki. Nasze artystki i nasi artyści coraz częściej są headlinerami wśród zagranicznych gwiazd” – komentuje dziennikarz Radia TOK FM Kamil Wróblewski.

Publikacja raportu pokrywa się z inauguracją Biletyna Festival Tour, która obfituje w liczne atrakcje w miasteczkach festiwalowych na terenie całego kraju.

„Ruszamy w Polskę, aby spotkać się z wami w Poznaniu na Poznań Rock Festivalu (29-30 czerwca), we Wrocławiu podczas WROsound (19-20 lipca), w Iławie na Iława Soundlake Festivalu (27 lipca), w Trójmieście w trakcie Brasswood Fest (2-3 sierpnia) oraz w Kielcach na Od Nowa Festiwalu (15 sierpnia). Będą to doskonałe okazje, aby wymienić się opiniami i doświadczeniami oraz wspólnie pobawić się przy muzyce takich artystów, jak Nosowska, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Myslovitz, ONUKA, Kwiat Jabłoni, L.U.C. czy Kaśka Sochacka” – mówi pomysłodawca akcji Darek Matkowski.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *