Nowe technologie w dziedzinie diagnostyki i leczenia niewydolności serca stanowią ważne kroki naprzód w opiece nad pacjentem. Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, przewodnicząca Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ANS PTK), przybliża najważniejsze wyzwania w tym zakresie.

W 2023 roku zaczęło się mówić coraz więcej o postępowaniu prewencyjnym w niewydolności serca. Grupy takie jak Heart Failure Policy Network oraz Heart Failure Mission w Europie zaczęły wdrażać nowe wytyczne, które wychodziły naprzeciw narastającej epidemii choroby. Wytyczne te zalecały stosowanie dapagliflozyny i empagliflozyny u pacjentów z cukrzycą i niewydolnością nerek, aby zmniejszyć liczbę hospitalizacji z powodu niewydolności serca i zgonów sercowo-naczyniowych. Ponadto, zalecano stosowanie finerenonu u pacjentów z cukrzycą i przewlekłą chorobą nerek, aby zapobiec hospitalizacji z powodu niewydolności serca.

Krajowa Sieć Kardiologiczna przyczynia się do zmian w opiece nad pacjentami z niewydolnością serca, dzięki refundacji telemonitoringu urządzeń wszczepialnych. Jest to szczególnie ważne w kontekście wczesnego wykrywania nieprawidłowości, takich jak w przypadku kardiowerterów-defibrylatorów i stymulatorów resynchronizujących. Wszystko to przyczynia się do lepszej opieki medycznej, a pacjenci szybciej trafiają do ośrodków specjalistycznych, aby otrzymać kompleksową opiekę.

Po drugie, trzeba zwrócić uwagę na rehabilitację. Doświadczenia wykazały, że dobre postępy w rehabilitacji są najlepszym sposobem na osiągnięcie wielu celów, takich jak poprawa funkcjonalności, zdolności wysiłkowej, zmniejszenie objawów i zmniejszenie hospitalizacji pacjentów z niewydolnością serca. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić chorym opiekę wielospecjalistyczną i dostęp do programów wysokiej jakości rehabilitacji.

Kardiolodzy z niecierpliwością oczekują refundacji kamizelek defibrylujących. Dyskusje na ten temat są już na zaawansowanym etapie, a my mamy nadzieję, że terapia ta stanie się standardem i zostanie wkrótce refundowana. Równie ważne jest poszerzenie diagnostyki niewydolności serca o badania genetyczne. W tym celu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne ogłosiło 2021 rokiem genetyki. Liczymy, że badania te będą dostępne w ramach refundacji, aby w porę wykryć i wdrożyć odpowiednie terapie u pacjentów z zaburzeniami genetycznymi.

Rok 2021 będzie prawdziwym przełomem dla Asocjacji Niewydolności Serca. Będziemy na bieżąco zwiększać swoje działania edukacyjne i prewencyjne, aby zapewnić, że pacjenci i lekarze mają dostęp do najnowszej wiedzy i postępów medycznych w zakresie niewydolności serca. Oprócz tego, uruchomimy Centrum Wsparcia i Edukacji Pacjentów z Niewydolnością Serca, aby promować lepszą komunikację i poziom zaangażowania w leczenie. Ponadto, w 2021 roku, zorganizujemy cykle webinarów z udziałem przedstawicieli środowiska medycznego, aby zapewnić wszystkim dostęp do najnowszych informacji oraz wiedzy nt. niewydolności serca.


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *