Od połowy lutego obowiązuje ustawa „Lex Kamilek”, a już za cztery miesiące mogą zostać nałożone pierwsze kary. Jednak właściciele obiektów noclegowych mają trudności z dostosowaniem się do nowych przepisów. Co trzeci z nich nadal nie wie, że musi wdrożyć Standardy Ochrony Małoletnich. Ankieta przeprowadzona przez Nocowanie.pl pokazuje, że potrzebne są konkretniejsze wytyczne i więcej informacji.

Od 15 lutego obowiązują nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochrony małoletnich, wprowadzone przez tzw. lex Kamilek. Zgodnie z nimi hotelarze muszą opracować i wdrożyć procedury zapewniające bezpieczne relacje między dziećmi a personelem oraz zasady interwencji w przypadku podejrzenia zagrożeń.

Przedsiębiorcy prowadzący obiekty noclegowe mają cztery miesiące na dostosowanie się do nowych standardów wynikających z „lex Kamilek”. Ci, którzy nie spełnią tych wymagań, będą musieli liczyć się z konsekwencjami. Niestety, nie wszyscy są świadomi nowych obowiązków. Według ankiety przeprowadzonej przez Nocowanie.pl, aż 34% przedstawicieli obiektów noclegowych nie ma świadomości obowiązku stosowania Standardów Ochrony Małoletnich.

„Część uczestników badania dowiedziała się o nowych przepisach i nałożonych na nich obowiązkach właśnie z naszej ankiety” – mówi Agnieszka Rzeszutek i dodaje, że sprawy nie ułatwia brak szczegółowych wytycznych, które doprecyzowałyby narzędzia dostępne dla hotelarzy czy schematy wymaganych procedur.

„Widzimy ogromny głód informacji. Zamierzamy wykorzystać własne narzędzia komunikacji i wyposażyć w wiedzę naszych partnerów, czyli właścicieli ponad 22 tysięcy obiektów noclegowych w bazie naszego serwisu” – deklaruje Agnieszka Rzeszutek.

Dla mniejszych firm, które nie mają dostępu do kompleksowej opieki prawnej i systemów szkoleniowych, jest to szczególnie istotne.

Badani, którzy mieli styczność z nowymi przepisami lub rozpoczęli ich wdrażanie, dowiedzieli się o nich głównie z mediów (38%), mediów społecznościowych (23%), portali branżowych (15%), od kolegów z branży (10%) lub ze stron urzędowych (8%).

Z badania wynika, że 37% osób zadeklarowało wprowadzenie procedur reagowania na przypadki przemocy wobec dzieci, a 14% zapewnia szkolenia personelu z zakresu ochrony małoletnich. Natomiast 39% respondentów stwierdziło, że wprowadzili procedury identyfikacji dziecka i jego relacji z osobą dorosłą w obiekcie. Jednak 75% ankietowanych przyznało, że od czasu wejścia w życie „lex Kamilek” jeszcze nie legitymowało gości z dziećmi, co budzi wątpliwości pozostałych.

„Nie mam pojęcia, jak można formalnie ustalić, czy osoba przyjeżdżająca z dzieckiem jest jego prawnym opiekunem, dzieci w dowodzie nie ma. Wiem, że powinienem, ale nie wiem, jak to robić” – pisali ankietowani, chociaż rola „identyfikacji relacji” między dziećmi a dorosłymi przebywającymi w obiekcie noclegowym została szczególnie podkreślona w nowych przepisach.

W praktyce zapisy ustawy nakładają obowiązek pracownikom obiektu zadawania pytań dotyczących relacji między dorosłymi a dziećmi, sprawdzania pokrewieństwa oraz obserwowania relacji, aby upewnić się, że nie ma żadnych niepokojących sytuacji.

Hotel Procedures

Gospodarze martwią się, że wprowadzenie tych procedur będzie uciążliwe dla ich gości. Niemniej jednak, zgodnie z prawem, nawet agresywne zachowanie gościa hotelowego nie może być powodem do zaniechania procedur. W przypadku wątpliwości co do bezpieczeństwa dziecka, personel obiektu ma obowiązek podjąć odpowiednie kroki, włącznie z powiadomieniem właściwych organów.

„Ci, którzy próbują wdrażać procedury, często spotykają się z oporem gości. Potrzebna jest więc również kampania informacyjna skierowana bezpośrednio do turystów, która wyjaśni im, że to nie wścibstwo recepcjonisty, a wymogi przepisów nastawionych na bezpieczeństwo małoletnich” – mówi ekspertka Nocowanie.pl.

Nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochrony małoletnich, wprowadzone przez tzw. lex Kamilek, obowiązują od 15 lutego. Wymagają one od hotelarzy opracowania i wdrożenia procedur zapewniających bezpieczne relacje między dziećmi a personelem oraz zasady interwencji w przypadku podejrzenia zagrożeń.

Na wprowadzenie zmian i zastosowanie się do standardów wynikających z „lex Kamilek” zarządzający obiektami noclegowymi mają cztery miesiące. Jeżeli tego nie zrobią, muszą się liczyć z karami. Tyle że nie wszyscy o nowych obowiązkach wiedzą. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Nocowanie.pl, wśród 502 przedstawicieli obiektów noclegowych aż co trzeci z nich (34%) nie jest w ogóle świadomy obowiązku stosowania Standardów Ochrony Małoletnich.

„Tu również zamierzamy wykorzystać własne możliwości, by przekazać informacje do ponad miliona subskrybentów serwisu, ale działań w przestrzeni publicznej przyda się więcej” – podkreśla.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *