Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej, wyraźnie stwierdziła podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że turystyka krajowa w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Polacy odkryli swój kraj na nowo, jednak wciąż pozostaje sporo do zrobienia, aby osiągnąć pełnię sukcesu w tej dziedzinie.

„Jako Polacy odkryliśmy Polskę na nowo; dzisiaj możemy powiedzieć, że przez uwarunkowania, jakie nas spotkały w pandemii, poznaliśmy to, co jest blisko nas i zaczęliśmy podróżować po Polsce” – mówiła Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes POT. 

„Badania GUS pokazują, że rzeczywiście turystyka krajowa bardzo się rozwija. Ona jest dzisiaj na wyższym poziomie niż w 2019 roku” – zaznaczyła.

„Do dzisiaj borykamy się z tym, że turyści zagraniczni po pandemii i potem w wyniku agresji Rosji na Ukrainę niestety do nas nie powrócili, a jeśli, to wybierają Polskę, bardzo precyzyjnie weryfikując bezpieczeństwo” – powiedziała. 

„Tam bezpośrednio możemy interweniować, działać, tworzyć kampanie informujące, które mówią, że Polska jest ciągle bezpieczna i gościnna. Współpracujemy z krajami europejskim, z Komisją Europejską, żeby pokazywać atrakcyjność turystyczną Polski i otworzyć ją na nowo dla turystów zagranicznych – mówiła wiceprezes Salamończyk-Mochel. – Nie mam wątpliwości, że turyści zagraniczni wrócą do Polski, nad tym pracujemy” – dodała.

Raporty Głównego Urzędu Statystycznego wyraźnie wskazują na postępujący spadek turystyki zagranicznej w Polsce.

Niestety, w najbliższym czasie nie należy spodziewać się powrotu do przedpandemicznych liczb ruchu turystycznego z zagranicy.

Polska Organizacja Turystyczna posiada 16 placówek zagranicznych, które zajmują się promowaniem naszego kraju na świecie.

Dane pochodzące z badań POT wskazują, że zagraniczni turyści przybywają do Polski głównie w celach zwiedzania miast oraz poznawania naszego dziedzictwa kulturowego.

Turyści z innych krajów mogą stanowić dla nas doskonały wzór – ich sposób podróżowania może być dla nas inspiracją.

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w najbliższym czasie nie dojdzie do istotnego wzrostu liczby turystów z zagranicy.

Polska Organizacja Turystyczna stale pracuje nad rozwojem międzynarodowej turystyki w naszym kraju.

„Ponad 80 proc. Polaków mówi, że zabytki są bardzo ważnym elementem naszej kultury, że należy o nie dbać. Ale tylko 20 proc. przy okazji wyjazdów odwiedza muzea, zabytki parkowo-muzealne czy zamki. Naprawdę jest tu jeszcze dużo do zrobienia” – wskazywała. 

„Aplikacja ma pokazać, że możemy zwiedzać kraj, poznając historię i dziedzictwo kulturowe. Czyli jedziemy do miejsca przyrodniczego, ale w okolicy znajdujemy piękne zabytki i miejsca związane z historią. Tylko w ten sposób możemy budować fundament tożsamości kulturowej, a nowe technologie nam w tym pomagają” – podsumowała.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *