W tegorocznej edycji konferencji udział weźmie grono ekspertów, reprezentujących prestiżowe instytucje badawcze z całego świata. Program obejmować będzie m.in. osiem paneli oraz trzy wykłady. Profesor Georges Mink z College of Europe w Natolinie otworzy konferencję wystąpieniem pt. „Geopolityka, historia i gry pamięci: od XX do XXI wieku”. Profesor Beata Ociepka z Uniwersytetu Wrocławskiego zaprezentuje temat: „Historia w stosunkach międzynarodowych: mapa drogowa czy tylko kontekst”, zaś profesor Zheng Wang z Seton Hall University omówi zależności pomiędzy percepcją przeszłości a teraźniejszością w wystąpieniu pt. „Pamięć historyczna i wojny: od Ukrainy do Tajwanu”.
Pamięć zawsze odgrywała istotną rolę w stosunkach międzynarodowych. Wywiera ona też znaczący wpływ na inne dziedziny, od prawa międzynarodowego, poprzez dyskurs publiczny, aż po obszary pozornie z nią niezwiązane, takie jak bezpieczeństwo klimatyczne. Różne postrzeganie wydarzeń historycznych to jedno z trudniejszych wyzwań, przed którymi stoją dyplomaci. Jak pokazuje wojna w Ukrainie, agresja militarna często bywa uzasadniania zmanipulowanymi argumentami historycznymi. Z drugiej strony historia może dziś służyć jako środek pojednania.
W związku z tym panele poświęcone zostaną teorii i metodologii związanym z badaniem relacji między historią i pamięcią a stosunkami międzynarodowymi, aktorom i różnym narracjom, kwestiom dotyczącym kultury w kontekście dyplomacji, politykom pamięci w państwach postkomunistycznych, dezinformacji oraz tematyce etyki w upamiętnianiu przeszłości na przykładzie studiów przypadku z Europy i świata. Osobno omówione zostaną wojny pamięci między Rosją a Ukrainą.
Cykl konferencji „Genealogie Pamięci” organizowany jest od 2011 roku przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność. Jego celem jest ułatwienie wymiany intelektualnej między badaczkami i badaczami z różnych dyscyplin nauki, zajmujących się pamięcią i historią oraz promocja ich prac w międzynarodowym środowisku akademickim. Konferencje z cyklu „Genealogie Pamięci” dają asumpt do wielu publikacji. W tym roku materiały kilku poprzednich konferencji ukazały się w serii wydawniczej ENRS oraz wydawnictwa Routledge pt. European Remembrance and Solidarity.
Konferencja finansowana jest ze środków niemieckiego Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (BKM) oraz ze środków Unii Europejskiej.
Pełen program konferencji dostępny jest tutaj: https://cutt.ly/Genealogies2022
Więcej informacji na temat tegorocznej edycji „Genealogii Pamięci” można znaleźć na stronie: Genealogies of Memory 2022: History and Memory in International Relations | ENRS
Formularz rejestracyjny dla uczestników konferencji, zarówno stacjonarnych, jak i chcących wziąć udział w konferencji online, dostępny jest pod adresem: https://cutt.ly/Genealogies2022_registration
Historia i pamięć w stosunkach międzynarodowych – 12. konferencja z cyklu „Genealogie Pamięci” (Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, 26-28 października 2022)
KONTAKT:
Kontakt dla mediów
Magdalena Żelazowska
e-mail: magdalena.zelazowska@enrs.eu
tel. + 48 573 408 640
–
Opieka merytoryczna
dr Bartosz Dziewanowski-Stefańczyk
e-mail: batosz.dziewanowski@enrs.eu
Źródło informacji: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl