– Cieszę się, ze startujemy w tym sezonie z rowerem miejskim już bez problemów związanych – tak jak w poprzednim dwóch sezonach – z epidemią – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Mam nadzieję, że wpłynie to na popularność zarówno Częstochowskiego Roweru Miejskiego, jak i ogólniej – na chętne i częste korzystanie z tego ekologicznego środka transportu miejskiego przez mieszkańców. Pozostaje nam teraz tylko trzymać kciuki za lepszą pogodę.  

W tym roku miasto musiało zabezpieczyć po przetargu na operatora CRM dodatkowe środki, aby Centrum Usług Komunalnych mogło ponownie podpisać umowę z firmą NextBike Polska. Częstochowski Rower Miejski ma więc ruszyć – po pozytywnej decyzji o przesunięciu środków w czasie sesji Rady Miasta – od 1 maja.

Po uzupełnieniach systemu w ostatnich latach w ramach budżetu obywatelskiego mamy obecnie w Częstochowie 26 stacji rowerów miejskich. Do końca października dostępnych będzie na nich do wypożyczenia 239 miejskich rowerów.

Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych, będący też społecznym konsultantem ds. komunikacji rowerowej w Częstochowie, przedstawił w czasie spotkania zapowiadającego nowy sezon CRM przy stacji obok Urzędu Miasta tegoroczne zmiany w systemie. Polegają one na zmianie lokalizacji 4 stacji, które cieszyły się stosunkowo najmniejszą popularnością (przy ul. Starzyńskiego, Norwida, rondzie Guzika i ul. Jesiennej). W zamian za to stacje będą działać przy alei Niepodległości i pływalni krytej MOSiR (będzie to powrót do tej lokalizacji po przebudowie ulicy), na Rynku Wieluńskim, przy PKP Centrum (od strony alei Wolności, od ul. Piłsudskiego działała już wcześniej) oraz przy alei Brzozowej (czyli ul. Bialskiej) – przy skrzyżowaniu z ul. Wrocławską.

Mieszkańcy pragnący wypożyczyć miejski rower mają do dyspozycji aplikację Nextbike, w której rejestracja trwa kilka chwil, a z rowerów miejskich można skorzystać wszędzie tam, gdzie Nextbike jest operatorem tj. w ponad 250 miastach na 4 kontynentach.

Umowa między Nextbike a Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie jest w tym roku podpisywana na 2 lata. Taryfa za wypożyczenie roweru w mieście pozostaje niezmienna: pierwsze 30 minut jazdy jest darmowe – kolejne pół godziny to koszt zaledwie 2 zł. Szczegóły działania systemu są dostępne na stronie rower.czestochowa.pl, która zostanie jeszcze zaktualizowana przed startem nowego sezonu.

Do tej pory rowery miejskie w Częstochowie wypożyczono blisko 447 tys. razy. W tym sezonie jest więc szansa na przekroczenie pół miliona wypożyczeń.

 


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *