Prof. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatry i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, zwraca uwagę, że leki przeciwotyłościowe stanowią ważny element w leczeniu otyłości. Przy ich pomocy można skutecznie i bezpiecznie zapobiegać otyłości, a także przyczynić się do tego, by operacje bariatryczne trafiały tylko do tych pacjentów, którym inne metody leczenia nie pomogły. Dzięki lekom przeciwotyłościowym otyłość będzie traktowana jako poważna choroba, a nie jako fanaberia chorego.

Nowoczesne leki przeciwotyłościowe mogą znacząco wpłynąć na bariatrię. Wśród nich wyróżnić można m.in. leki wpływające na poziom hormonów odpowiedzialnych za regulację apetytu i zużycie energii. Leki te są zwykle stosowane w celu złagodzenia objawów choroby otyłościowej oraz ułatwienia jej leczenia. Ponadto, stosowane są różnego rodzaju suplementy, które pomagają zmniejszyć apetyt i ułatwiają kontrolę nad spożywanymi kaloriami.

Chirurdzy bariatryczni są idealnymi ekspertami do dyskusji o wprowadzaniu nowych leków przeciwotyłościowych, które są oparte na efekcie inkretynowym. Efekt ten jest wynikiem działania hormonów wytwarzanych w przewodzie pokarmowym po spożyciu pokarmu i kontrolujących nasz metabolizm. Badania nad tym zjawiskiem zostały pierwotnie przeprowadzone w chirurgii bariatrycznej, ponieważ wpływ tych naturalnych substancji można naśladować dzięki lekom przeciwotyłościowym.

Nowy typ leków, który może wpłynąć na procesy metaboliczne i odczucie sytości, to przełom w leczeniu otyłości. Inne podejście do problemu, niż dotychczasowe, w którym próbowano ingerować w mózg za pomocą leków, nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Teraz jednak mamy skuteczne narzędzie do walki z chorobą.

Dlatego też, osoby cierpiące na otyłość, które nie mają GLP1, potrzebują specjalnego wsparcia, aby móc kontrolować ilość spożywanego pokarmu.

GLP1 jest jednym z kluczowych neurohormonów odpowiedzialnych za regulację spożycia pokarmu. Odgrywa on kluczową rolę w regulacji gospodarki energetycznej i jest wydzielany po spożyciu pokarmu w jelicie cienkim. GLP1 przedostaje się do krwioobiegu i powoduje, że osoba czuje się syta i nie ma potrzeby dalszego jedzenia.

Badania wskazują, że osoby cierpiące na otyłość mają obniżony poziom GLP1 we krwi. Oznacza to, że nie mają one kontroli nad odczuwanym głodem i potrzebą spożycia pokarmu. W związku z tym osoby te powinny otrzymać specjalistyczną pomoc i wsparcie, aby móc skutecznie regulować swoje spożycie pokarmu.

Badania naukowe wykazały, że u chorych na otyłość zaburzona jest wydzielana w jelicie cienkim cząsteczka inkretynowa. Aby leczyć tę chorobę, stosuje się leki bazujące na naturalnej cząsteczce, a także substytucyjne leczenie polegające na uzupełnianiu braków w wydzielaniu tej cząsteczki w organizmie pacjenta. Tak jak w przypadku niedoboru hormonów tarczycy, tak i w przypadku otyłości chorym podaje się tego typu cząsteczki w celu uzupełnienia braków.

Jednak istnieje wiele czynników, które wpływają na skuteczność leczenia farmakologicznego. Dlatego farmakoterapia powinna być stosowana w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak dieta i aktywność fizyczna.

Chociaż większość pacjentów reaguje pozytywnie na leczenie, nie możemy przewidzieć, jak dany lek okaże się skuteczny dla konkretnego pacjenta. W takim przypadku mamy wybór między skuteczną metodą chirurgiczną lub farmakoterapią, która może wywołać niewielkie działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha itp. Mimo tych możliwych skutków ubocznych, leki przeciwotyłościowe mają duży potencjał terapeutyczny, który można odkryć dopiero po ich zastosowaniu.

Można uznać, że leczenie farmakologiczne jest kluczowe w przypadku leczenia otyłości. W związku z tym powinniśmy zalecić pacjentowi konkretny lek i obserwować jego reakcję. Jeśli lek okazał się skuteczny, przeprowadzenie operacji nie ma uzasadnienia. Natomiast, jeśli lek nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy ją rozważyć. Zatem, stosowanie leków przeciwotyłościowych może mieć duży wpływ na chirurgię bariatryczną.

Dziś jednak sytuacja się zmieniła. Widzimy, że leczenie chirurgiczne otyłości nie jest już traktowane jak fanaberia chorych, ale jako zdrowa decyzja. Uświadamiamy sobie, że to jedyny sposób, aby skutecznie pozbyć się problemu otyłości. Dlatego nadal nie bardzo rozumiem, dlaczego wciąż jest tak mało osób, które decydują się na operację bariatryczną.

Leki przeciwotyłościowe mają na celu hamowanie wzrostu masy ciała oraz powstrzymanie rozwoju chorób z nią związanych. W przypadku osób, u których nie zadziałają leki, naturalną konsekwencją jest podjęcie postępowania chirurgicznego. W przypadku chorób kardiologicznych, lekarze tych dwóch specjalności współpracują, by pomóc pacjentom. Gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych efektów, pacjenci są kwalifikowani do zabiegów kardiochirurgicznych. Chirurgia bariatryczna jest wciąż postrzegana jako nowatorski sposób leczenia otyłości, jednakże w wielu przypadkach może okazać się skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Chirurgiczne zmniejszenie żołądka ma na celu zmniejszenie stężenia greliny w organizmie, co skutkuje zmniejszeniem odczuwania głodu. Wycinamy jednak tylko fragment żołądka, a nie całość, traktując go jako gruczoł wydzielania wewnętrznego, który reguluje spożycie pokarmów.

Dlatego lekarze wybierają leki, które będą najbardziej skuteczne i będą miały najmniejsze działania uboczne. Nie ma obawy o te działania uboczne, ponieważ lekarze bardzo dobrze wiedzą jakie leki wybierać.

Dzięki cząsteczkom stosowanym w lekach przeciwotyłościowych, chorzy na cukrzycę od lat cieszą się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Dostępne nam działania medyczne wiążą się jednak zawsze z pewnym ryzykiem, jednak w tej sytuacji – gdzie otyłość może być śmiertelna – po raz pierwszy mamy szansę pomocy bez konieczności operacji.

Większość ludzi, którzy biorą leki przeciwotyłościowe, ma zbyt wysoki BMI, często przekraczający 30.

Prawda jest taka, że mamy do czynienia ze złożonym problemem. Większość ludzi, którzy biorą leki przeciwotyłościowe, wiedzą, że to leki z ograniczonym dostępem, ale wciąż czują presję otoczenia, aby osiągnąć idealne ciało. A jeśli nie mogą sobie z tym poradzić, wciąż szukają wsparcia w lekach.

Istnieje również ryzyko działań niepożądanych, takich jak zaburzenia psychiczne.

Co gorsza, występuje ryzyko działań niepożądanych, takich jak zaburzenia psychiczne, zmiany nastroju, bezsenność i problemy ze snem, a nawet zaburzenia rytmu serca. Tak więc, jeśli ktoś decyduje się na leki przeciwotyłościowe, musi być świadomy zarówno potencjalnych korzyści, jak i zagrożeń.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *