W dniach 11-21 października 2024 r. odbędzie się 40. edycja Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego (WFF), podczas którego miłośnicy kina będą mieli okazję obejrzeć wybitne produkcje z różnych regionów świata w kinach Kinoteka, Atlantic oraz Iluzjon Filmoteki Narodowej.

Zespół programowy festiwalu musiał podjąć wyjątkowo trudne wyzwanie – wybranie najlepszych filmów spośród ponad 5 000 zgłoszonych, które zaspokoją różnorodne gusta widzów. W programie znalazło się 84 pełnometrażowych filmów oraz 58 krótkometrażowych. Festiwal będzie wyróżniał się aż 26 światowymi premierami, 18 premierami międzynarodowymi, 6 europejskimi, 5 wschodnioeuropejskimi i 20 polskimi.

Gustaw Kolanowski, dyrektor programowy WFF, podkreśla, że tegoroczny festiwal skupia się na różnorodności gatunkowej i debiutach filmowych. Warto zauważyć, że dużą uwagę poświęcamy poszukiwaniu filmów młodych twórców, często debiutantów, wierząc, że niejednokrotnie zostaną one jeszcze docenione.

W sekcji konkursowej będzie można zobaczyć łącznie 94 filmy, w tym 15 produkcji w Konkursie Międzynarodowym. W programie znajdują się m.in. światowa premiera filmu „Najeźdźcy” w reżyserii Teodory Ana Mihai oraz europejska premiera „Końca lata” Danisa Tanovicia. W jury Konkursu Międzynarodowego zasiądą m.in. chorwacki reżyser Vinko Brešan, polska reżyserka Anna Kazejak oraz producentka Oana Iancu z Rumunii.

Kolanowski, dyrektor festiwalu, podkreśla, że ich celem jest zapewnienie różnorodności w kinie poprzez prezentację filmów różnych gatunków, a nie tylko tych typowo festiwalowych. W tegorocznej selekcji znalazły się westerny, horrory i science fiction. Osobiście preferuje sekcję Wolny Duch, gdzie można zobaczyć najbardziej dziwne, intrygujące i czasem eksperymentalne filmy. Jego zdaniem, każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie na festiwalu.

Festiwal rozpocznie się od premiery filmu „Kulej. Dwie strony medalu” w reżyserii Xawerego Żuławskiego. Film opowie historię Jerzego Kuleja, polskiej legendy boksu, która jako jedyna zdobyła dwa złote medale olimpijskie, oraz jej burzliwego małżeństwa z Heleną. Natomiast festiwal zakończy światowa premiera filmu „Najeźdźcy” w reżyserii Teodory Ana Mihai, który podejmuje temat globalizacji i związanych z nią konfliktów międzykulturowych.

WFF to nie tylko projekcje filmowe, ale także spotkania. Po zakończeniu seansów staramy się, aby widzowie nie spieszyli się do domu. Oprócz pytań i odpowiedzi z twórcami filmowymi, przygotowaliśmy wiele dodatkowych wydarzeń towarzyszących – darmowe pokazy, wykłady, spotkania DKF, quizy oraz imprezy w klubach festiwalowych – mówi Gustaw Kolanowski.

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Dla wielu filmowców jest to szansa na międzynarodowy sukces, a dla widzów – okazja do zobaczenia najnowszych, ambitnych produkcji z całego świata.

Bilety na 40. WFF będą dostępne online od 20 września, a od 8 października także w kinach festiwalowych. To doskonała okazja, by razem celebrować światowe kino na najwyższym poziomie. Więcej informacji o 40. Warszawskim Festiwalu Filmowym znajdziesz na stronie www.wff.pl.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *