Twórczość Zofii Rydet, znana jako „Zapis socjologiczny”, została umieszczona na Polskiej Krajowej Liście Programu UNESCO Pamięć Świata, która dokumentuje niematerialne dziedzictwo kulturowe Polski. Rydet przez wiele lat mieszkała i pracowała w Gliwicach.

Zofia Rydet rozpoczęła zdjęcia do swojego największego cyklu w 1978 roku, kiedy zbliżała się powoli do siedemdziesiątki. Pod koniec swojego życia twórczego, znana już wtedy szerszej publiczności, stworzyła jedno z największych dzieł w historii polskiej fotografii – „Zapis socjologiczny 1978–1990”. Ten cykl składa się z około dwudziestu tysięcy zdjęć, głównie portretów Polaków we wnętrzach, w znakomitej większości mieszkańców wsi.

Zapis miał być odzwierciedleniem zmieniającej się rzeczywistości, mającym utrwalić to, co już przemija i co wkrótce może stać się nie do pojęcia. Ma ukazać człowieka w jego codziennym otoczeniu, wśród dekoracji wnętrza, które jednocześnie odsłaniają jego psychikę, czasem mówiąc więcej niż on sam – mówiła o swoim projekcie sama Zofia Rydet.

Zofia Rydet rozpoczęła swoją przygodę z fotografią w połowie lat 50., kiedy to dołączyła do gliwickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Mieszkała przez wiele lat w Gliwicach i rozpoczęła pracę nad „Zapisem…” jako doświadczona artystka. Jej celem było ukazanie człowieka poprzez przedmioty, którymi się otacza. Fotografowała portrety osób, a następnie oddzielnie ich domy, fragmenty ścian, drzwi, okna, ubrania itd. Z czasem zaczęła również fotografować wnętrza, zarówno wiejskie chałupy, jak i mieszkania w mieście, a nawet pokoje w akademikach.

Zapis Socjologiczny Zofii Rydet został zdygitalizowany kilka lat temu i udostępniony publicznie na stronie www.zofiarydet.com/zapis/pl. Dzięki przedsięwzięciu Fundacji im. Zofii Rydet, Fundacji Sztuk Wizualnych, Muzeum w Gliwicach i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach działań powstała również monograficzna wystawa oraz wydana w 2017 roku publikacja „Zapis” z eseju Wojciecha Nowickiego, poświęcona monumentalnemu cyklowi artystki. Album zawiera niemal 200 zdjęć oraz ilustrowane kalendarium życia fotografki i jest nadal dostępny do kupienia w księgarni internetowej Muzeum w Gliwicach lub w Willi Caro – przypomina Grzegorz Krawczyk, kierownik programowy Muzeum w Gliwicach.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *