Zeszłoroczna akcja poszukiwania dawców szpiku przyniosła przeszczepienie dla 1438 pacjentów, a liczba potencjalnych dawców w bazie wzrosła o 82 tys. – wynika z raportu Fundacji DKMS. W sumie, baza fundacji liczy ponad 1,9 mln osób.

W ciągu ostatniego roku 47 tys. nowych dawców dołączyło do bazy fundacji dzięki akcjom rejestracji, podczas gdy pozostałe 35 tys. zarejestrowało się online, zamawiając pakiet do domu za pośrednictwem strony https://www.dkms.pl/zarejestruj-sie-teraz.

Przedstawiciele uważają, że ubiegły rok był pełen akcji, ale również pełen „drugich szans na życie”, które 1438 dawców szpiku z Fundacji DKMS podarowało swoim bliźniakom genetycznym. Spośród nich, 43 osoby oddały szpik po raz kolejny.

„Szpik i krwiotwórcze komórki macierzyste od dawców z Fundacji DKMS najczęściej trafiały do pacjentów z Polski, USA i Niemiec, a także Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Ale dawcy z Polski dali szansę na życie również >>bliźniakom genetycznym<< z odległych zakątków świata, takich jak Kazachstan (2 pobrania komórek macierzystych), RPA (2 pobrania), Chile (2 pobrania), Indie (6 pobrań), Urugwaj (1 pobranie) czy Wyspa Reunion (1 pobranie)” – wyliczyła fundacja.

Fundacja przekonuje, że wiele osób znalazło impuls do działania nie tylko dzięki aktywności w mediach społecznościowych, ale także dzięki rozpoczętej w 2023 roku kampanii społecznej pt. „W Tobie nadzieja na dopasowanie”.

Kampania społeczna pt. „W Tobie nadzieja na dopasowanie” rozpoczęta w 2023 roku była impulsem do działania dla wielu osób, jak przekonuje fundacja, która aktywnie działa w mediach społecznościowych.

O co dokładnie chodzi w tym wszystkim?

Każdy z nas, będący dawcą szpiku dla pacjentów hematoonkologicznych oczekujących na przeszczep, może mieć zapisaną pomoc w swoich genach. Rejestracja do bazy dawców może doprowadzić do otrzymania „tego telefonu” w ciągu 10 lat – czyli wiadomości o możliwości oddania szpiku swojemu genetycznemu bliźniakowi. W zeszłym roku takie telefony zadzwoniły do 9,5 tys. osób.

„Warto podkreślić, że nie każdy telefon kończy się pobraniem. To, czy do niego dojdzie, zależy m.in. od stanu zdrowia dawcy, które jest szczegółowo sprawdzane przed donacją, a także kondycji pacjenta i planu leczenia – a ten w każdym momencie może ulec zmianie” – przekazała Fundacja DKMS. 

Fundacja DKMS ma za zadanie znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie, który potrzebuje przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Od 2008 roku działa w Polsce jako Ośrodek Dawców Szpiku, będący największym tego typu ośrodkiem w kraju. Zarejestrowanych jest w nim ponad 1 900 000 dawców, spośród których 12 500 (grudzień 2023) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im drugą szansę na życie.

Źródło: 

Według informacji prasowej Fundacji DKMS, w 2023 roku zarejestrowało się 82 000 nowych potencjalnych dawców szpiku oraz 1 438 dawców faktycznych, którzy podarowali szansę na życie (źródło: mcconsultants.pl).


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *