W laboratoriach naukowych powstają nowe tabletki elektroniczne, które mają szerokie zastosowanie. Oprócz monitorowania przyjmowania leków, mogą również monitorować różne parametry organizmu oraz pomagać w zapobieganiu otyłości. Z pewnością ich popularność będzie rosnąć w przyszłości.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali nową pigułkę, która ma pomóc w leczeniu otyłości. Pigułka nie zawiera leku, ale działa inaczej niż dotychczasowe metody. Po zjedzeniu posiłku pełny żołądek wysyła do mózgu sygnał, że już więcej jedzenia nie jest potrzebne, a to samo dzieje się w przypadku wypicia wody. Jednak nowa pigułka działa inaczej – umieszczona w żołądku mała tabletką generuje wibracje, które pobudzają te same receptory, które aktywują się w czasie rozciągania żołądka przez jedzenie czy wodę.

Naukowcy donoszą, że zwierzęta, które połknęły pigułkę 20 minut przed posiłkiem, zjadły później o 40% mniej. Jeśli kolejne testy potwierdzą bezpieczeństwo wynalazku, może on być pomocny również dla ludzi.

„Zastanawiałam się, czy możemy aktywować receptory w żołądku z pomocą wibracji, tak aby odczuwały zapełnienie całego żołądka. W ten sposób stworzyłyby iluzję sytości, wpływającą na regulujące apetyt hormony i oddziałującą na nawyki związane z jedzeniem” – opisuje dr Shriya Srinivasan, autorka wynalazku opisanego na łamach periodyku „Science Advances”. 

W naukowych laboratoriach powstają tabletki nowego typu – elektroniczne. Mogą robić różne rzeczy – sprawdzać, czy ktoś przyjął lek, monitorować różne parametry organizmu czy nawet chronić przed otyłością. Z pewnością będzie ich coraz więcej.

Nowa pigułka ma pomagać w leczeniu otyłości – donieśli niedawno naukowcy ze słynnego Massachusetts Institute of Technology (MIT). Nie zawiera jednak leku, lecz działa inaczej. Jak wyjaśniają naukowcy, po zjedzeniu posiłku pełen żołądek wysyła do mózgu sygnał, że już więcej jedzenia nie trzeba. Do pewnego stopnia tak działa nawet wypita woda. Jednak okazuje się, że mózg można oszukać, umieszczając w żołądku małą tabletkę, która wibruje. Owe wibracje pobudzają te same receptory, które aktywują się w czasie rozciągania żołądka przez jedzenie czy wodę. 

W przeprowadzonych badaniach zwierzęta, które 20 minut przed jedzeniem połknęły pigułkę, jadły później aż o 40 proc. mniej – donoszą naukowcy. Jeśli kolejne testy udowodnią bezpieczeństwo wynalazku, najprawdopodobniej będzie mógł on pomagać ludziom – uważają. 

„Ktoś, kto chce stracić na wadze czy kontrolować swój apetyt, mógłby połykać taką tabletkę przed każdym posiłkiem. To może być naprawdę ciekawe rozwiązanie, ponieważ oznaczałoby zminimalizowanie skutków ubocznych obserwowanych przy innych, farmakologicznych metodach” – przekonuje badaczka. 

Nowa pigułka ma kształt kapsułki multiwitaminowej i działa poprzez rozpuszczenie się otaczającej ją osłony w żołądku, co uruchamia miniaturowy silniczek i wibracje trwające 30 minut. Po kilku dniach jest bezpiecznie wydalana. Naukowcy planują dalsze modyfikacje, które pozwolą pigułce pozostawać w żołądku dłużej oraz umożliwią zdalne włączanie i wyłączanie jej działania.

Kapsułka do monitorowania oddechu

W listopadzie ubiegłego roku ten sam zespół opublikował wyniki badania klinicznego wykorzystującego kapsułkę monitorującą oddech i rytm serca. Te informacje mogą być niezmiernie istotne w leczeniu niektórych zaburzeń. Wewnątrz kapsułki umieszczone są czujniki, które reagują na drgania wywołane oddechem i tętnem. Po pomyślnych testach na świniach, naukowcy przeprowadzili badania z udziałem ludzi cierpiących na bezdech nocny.

Badacze podkreślają, że wiele osób z bezdechem sennym pozostaje niezdiagnozowanych z powodu skomplikowanej procedury diagnostycznej, która często wymaga obserwacji snu w warunkach laboratoryjnych. Opracowana pigułka okazała się równie skuteczna jak typowe badania laboratoryjne (96 proc.) i bezpieczna, bez skutków ubocznych. Twórcy pigułki zauważają, że jej zastosowanie może być szersze niż tylko pomoc osobom z bezdechem sennym, obejmując m.in. problemy z przedawkowaniem leków opioidowych, narkotyków oraz inne zaburzenia układu oddechowego, a także jest wydalana z organizmu po kilku dniach.

„Dokładność i zgodność uzyskanych wyników były doskonałe w porównaniu ze standardowo stosowanymi badaniami przeprowadzonymi w laboratorium. Możliwość zdalnego monitorowania kluczowych parametrów życiowych bez konieczności podłączania przewodów czy elektrod i bez obecności technika medycznego otwiera nowe drzwi do obserwacji stanu pacjentów w ich naturalnym środowisku, zamiast w warunkach szpitalnych” – przyznaje współautor badania, prof. Ali Rezai z West Virginia University. 

„W przyszłości w wielu sytuacjach będzie można wykorzystać połykane urządzenia, np. w przedawkowaniu opioidów czy w różnego rodzaju zaburzeniach oddechowych” – uważa prof. Rezai. 

Badacze pracują nad dalszym wydłużeniem czasu działania pigułki oraz nad dodaniem możliwości wydzielania leków.

Nowa pigułka monitorująca działanie radioterapii

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Singapuru opracowali pigułkę, która po połknięciu monitoruje dawkę promieniowania podczas radioterapii. Dostarcza bieżących informacji o poziomie napromieniowania i pomaga w dobraniu optymalnej, bezpiecznej dawki. Twórcy twierdzą, że jest aż pięciokrotnie dokładniejsza od typowych metod, kosztuje zaledwie 50 dol. w porównaniu z innymi elementami leczenia onkologicznego.

„Nasza nowa kapsułka to rewolucja, jeśli chodzi o łatwo dostępne i skuteczne metody monitorowania efektywności radioterapii. Ma potencjał do tego, aby zagwarantować odpowiednią dawkę promieniowania dla konkretnego pacjenta” – stwierdza twórca wynalazku, prof. Liu Xiaogang. 

Badacze sugerują, że kapsułka może zostać zmniejszona, aby stać się bardziej uniwersalną. Może być wykorzystywana przy radioterapii prostaty lub umieszczana w jamie nosowej do leczenia guzów mózgu.

Nowe metody leczenia: e-medycyna i e-pigułki

W miarę rozwoju e-medycyny, pojawiają się nowe możliwości w leczeniu za pomocą e-pigułek. Badania nad tą technologią rozwijają się głównie w USA, Wielkiej Brytanii i w Indiach, koncentrując się na poważnych zaburzeniach psychicznych, gruźlicy, cukrzycy, chorobach krążeniowych i AIDS, zgodnie z analizą opublikowaną w ubiegłym roku w „Frontiers in Pharmacology”.

„Dostępne publikacje wskazują na możliwą skuteczność i bezpieczeństwo elektronicznych pigułek. Mimo to ich działanie nie jest jeszcze w pełni przebadane” – podsumowują naukowcy z międzynarodowego zespołu. 

Elektronicznie ulepszone tabletki są już szeroko stosowane. Przykładem jest kapsułka do endoskopii wyposażona w kamerę, rejestrująca wnętrze układu pokarmowego. Podobne badania są prowadzone w Polsce. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła system składający się z tabletki z miniaturowym czujnikiem, przyklejanym na skórę plastrem i aplikacją mobilną. Lek umieszczony w tabletce to arypiprazol, stosowany u pacjentów ze schizofrenią i innymi chorobami psychicznymi. Osoby te często mają trudności z regularnym przyjmowaniem leku, dlatego tabletka wysyła sygnał do plastra, który przesyła informację do smartfona za pomocą łącza Bluetooth. Aplikacja kontaktuje się z systemem, do którego dostęp ma lekarz, co skutkuje bardziej systematycznym przyjmowaniem leku. Widząc takie możliwości, można spodziewać się, że elektroniczne tabletki sukcesywnie wkraczać będą do lekarskich gabinetów i aptek.

Źródła:

Opracowanie naukowe na temat skuteczności i bezpieczeństwa elektronicznych tabletek, komunikat FDA, doniesienie na temat tabletki przeciwko otyłości, doniesienie na temat tabletki monitorującej oddech i akcję serca, doniesienie na temat tabletki wspomagającej radioterapię


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *