W dniu 2023 roku, cztery wyjątkowe programy otrzymały prestiżowe Nagrody Zaufania Złoty OTIS z Diamentami. Programy te opracowane przez Jerzego Magierę – „Moja cukrzyca”, NovoNordisk – „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”, Adamed SMART UP oraz firmę Servier za jej działania społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) zostały uhonorowane podczas uroczystej ceremonii wręczania statuetek, której przewodniczył marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

Od 2013 roku przyznawane są statuetki Nagrody Zaufania „Złoty OTIS z Diamentami”, które wyróżniają ludzi i firmy za tworzenie programów edukacyjnych i wspieranie inicjatyw profilaktycznych. Nagrodę otrzymują te osoby i organizacje, które prezentują innowacyjne i nowatorskie rozwiązania w komunikacji z pacjentami, promują edukację zdrowotną i zwiększają świadomość w kwestiach dotyczących zdrowia.

Oceniając programy, biorące udział w konkursie „Złoty OTIS z Diamentami”, Jury skupia się na materiałach opisowych oraz efektach działań, szczególnie istotnych dla zdrowia Polaków. Po dokonaniu oceny Jury przeprowadza rozmowę finałową w celu uzyskania dodatkowych informacji.

„Złoty OTIS z Diamentami” to wyjątkowa nagroda, którą przyznajemy wybranym programom, by ci, którzy w nie zaangażowali się zostali wyróżnieni i dostrzeżeni przez pacjentów, media i wszystkich uczestników polskiego rynku zdrowia.

Cukrzyca to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych na świecie, który dotyczy coraz większej ilości ludzi. Jerzy Magiera jest wspaniałym przykładem tego, jak można sobie z nią radzić i żyć pełnią życia, nawet jeśli wygląda to inaczej niż w przypadku osób bez cukrzycy. Dzięki jego działalności w internecie coraz więcej osób może uzyskać wsparcie, informacje i porady dotyczące cukrzycy.

Zmagania z cukrzycą można wygrać, jeśli wystarczająco dbamy o siebie. Jerzy Magiera jest tego doskonałym przykładem. Na swojej stronie internetowej i innych kanałach komunikacji udziela wsparcia i dzieli się swoją wiedzą o cukrzycy. Jego działania pokazują, że pozytywne myślenie i aktywność fizyczna są kluczem do zwalczania cukrzycy.

Dzięki wsparciu i informacjom udzielanym przez Jerzego Magierę, ludzie zmagający się z cukrzycą mogą być lepiej poinformowani i wyposażeni w wiedzę, która pozwoli im zarządzać i żyć z cukrzycą. Osoby te mogą dowiedzieć się, jak prawidłowo kontrolować poziom glukozy we krwi, a także jakie są dostępne terapie, które mogą im pomóc w utrzymaniu zdrowia.

Jury doceniło program Magiery: „Pogadajmy o cukrzycy”, który łączy spotkania na żywo z gośćmi specjalnymi. Do tej pory odbyło się 120 spotkań online, a w studiu gościło ponad 150 ekspertów. Spotkania są wzbogacone interakcjami z widzami. Na przykład 20. kwietnia br. widzowie pytali prof. Dorotę Bombę-Opoń oraz prof. Leszka Czupryniaka o cukrzycę ciążową.

„Problem cukrzycy ciążowej z roku na rok nasila się, a czynnikami ryzyka są nadwaga oraz wiek kobiety. Program całkowicie samodzielnie przygotowany przeze mnie jest o tyle ważny, że młodzież jest coraz grubsza i problem cukrzycy ciążowej będzie nasilał się. Już obecnie 80 proc. ciąż cukrzycowych jest rozwiązywanych za pomocą cesarskiego cięcia. Cukrzyca ciążowa jest rozpoznawana między 24. a 28. tygodniem ciąży. Pozostaje niewiele czasu na podjęcie leczenia” – zaznacza Jerzy Magiera.

Violetta Porowska, szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów, po zapoznaniu się z prezentacją programu, wyraziła zadowolenie z uzyskania modelu opieki koordynowanej w przypadku cukrzycy.

Ministerstwo Zdrowia oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych podpisali list intencyjny, który został stworzony w celu wprowadzenia przejrzystych ram prawnych w zakresie opieki koordynowanej

Ministerstwo Zdrowia i przedstawiciele organizacji pozarządowych podpisali list intencyjny mający na celu ustanowienie przejrzystych zasad prawnych dotyczących opieki koordynowanej.

Program Jerzego Magiery otrzymał nagrodę „Złoty OTIS z Diamentami”, wywołując szerokie dyskusje wśród jury. Przy dwóch głosach wstrzymujących się, program został uhonorowany.

Otyłość to choroba, a nie wynik lenistwa czy zaniedbania – to istotny przekaz programu „Porozmawiajmy szczerze o otyłości – NovoNordisk”. Aby to udowodnić, przedstawiciele NovoNordisk zapytali 1000 Polaków o zdanie. Wyniki okazały się zaskakujące: tylko 15 proc. odpowiedziało „tak”, a reszta uznała otyłość za wynik złych nawyków.

Otyłość może mieć wpływ na samoocenę, a nawet skutkować przemocą słowną. Badania wskazują, że ponad 50 proc. osób dotkniętych otyłością doświadcza stygmatyzacji, a ponad 40 proc. jest narażonych na przemoc słowną.

Program Jerzego Magiery okazał się szczególnie przekonujący, otrzymując nagrodę „Złoty OTIS z Diamentami”. Głosy jury były jednomyślne, z wyjątkiem dwóch wstrzymujących się.

„Polska jest na przedostatnim miejscu w zestawieniu krajów OECD, jeśli chodzi o skrócenie życia z powodu otyłości. Polak otyły żyje o cztery lata krócej niż ten bez otyłości. Za nami na liście OECD jest tylko Meksyk. Nasza kampania jest skierowana do chorych, ma ich twarze: Cezarego, Anety, Agnieszki, Adama. Naszym celem było pokazanie, że otyłość można leczyć” – mówi Nowacka. „Chcieliśmy prowadzić działania antydyskryminacyjne oraz sprawić, by otyłość stała się priorytetem polityki zdrowotnej państwa. Zyskaliśmy aprobatę wielu towarzystw naukowych. Mamy stronę internetową otyolosc.pl, jesteśmy obecni na Facebooku – 6,5 tys. i na YouTube, gdzie można obejrzeć filmy z udziałem Cezarego Żaka. Na naszej stronie internetowej jest mapa z ośrodkami leczenia otyłości. Opracowaliśmy także słownik, jak mówić o otyłości. Od początku roku na stronach naszej kampanii jest karta praw chorego na otyłość” – wylicza zalety programu rzeczniczka prasowa Novo Nordisk.

Prof. Paweł Bogdański, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, wyraził głębokie zaniepokojenie na widok współczesnej epidemii otyłości, a polskie dzieci i młodzież stanowią tu liderów. W związku z tym, programy edukacji i zapobiegania są niezwykle istotne.

Następnie Prof. Bogdański zauważył, że działania profilaktyczne są kluczem do sukcesu i rozwiązania tego problemu. Proponuje więc, aby tego typu programy zostały wdrożone jak najszybciej.

„Otyłość daje ponad 200 powikłań i chorób. Potrzebujemy budowania systemu zapobiegającego otyłości. To się wszystkim będzie opłacać, bo pacjenci chorzy na otyłość cierpią na wielochorobowość, przechodzą na wczesne renty. W Polsce średni czas rozpoznania tej choroby to pięć lat” – podkreśla prof. Bogdański.

Program „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” został doceniony nagrodą „Złoty OTIS z Diamentami”. Głos sprzeciwu i wstrzymanie się nie wpłynęły na decyzję jury.

Adamed SMART UP jest jednym z najbardziej znaczących programów edukacyjnych w Polsce. Martyna Strupczewska opowiedziała o nim na konferencji, wspominając o dwutygodniowych obozach dla młodych adeptów nauk ścisłych i przyrodniczych. Uczestnicy mają możliwość zadawania pytań i eksperymentowania w specjalistycznych laboratoriach.

Zainicjowany w 2010 roku program „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” został nagrodzony przez jury „Złotym OTIS z Diamentami”. Mimo głosów sprzeciwu i wstrzymania się, nagroda została przyznana.

Adamed SMART UP to program, który zapewnia uczniom możliwość wykazania się w dziedzinach nauk ścisłych i przyrodniczych. Martyna Strupczewska wyjaśniła na konferencji, że nastolatki biorące udział w obozach mają zapewnione zaplecze naukowe. Uczestnicy mogą zadawać pytania i wykonywać eksperymenty w profesjonalnych laboratoriach.

Program „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” został wyróżniony nagrodą „Złoty OTIS z Diamentami”. Decyzja jury nie uległa zmianie, mimo głosów sprzeciwu i wstrzymania się.

„Największą wartością tego programu jest stworzenie społeczności. 400 osób spotyka się, przyjaźni i realizuje wspólne projekty naukowe” – podkreśla Martyna Strupczewska.

„Chcieliśmy uniknąć sytuacji, gdy młody człowiek pytany, dlaczego chce zostać lekarzem, odpowiada: bo byłem w szpitalu, jak babcia leżała i podobała mi się ta praca. Chcemy pokazać, czym jest nauka. Najbardziej pamiętam Pawła z Łodzi w spektrum autyzmu. Jego mama zadzwoniła do nas po obozie i powiedziała, że udział w nim dał więcej synowi niż 14 lat terapii. To było poruszające” – przyznaje Katarzyna Dubno.

„Budujecie przyszłość społeczną” – oceniła z kolei poseł Elżbieta Płonka z Komisji Zdrowia Sejmu.

„Model działań społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) firmy Servier w Polsce” przedstawiła Katarzyna Urbańska, dyrektor ds. komunikacji w tej firmie.

Kierując się zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu, Servier wraz z dyrektor Katarzyną Dubno stworzyło program Adamed Smart UP, który ma na celu wspieranie młodych osób w osiągnięciu ich marzeń. Inicjatywa ta spotkała się z aprobatą prof. Piotra Hoffmana, kardiologa, który docenił wkład programu w budowanie osobowości młodych ludzi.

Adamed Smart UP został nagrodzony jednogłośnym werdyktem jury, uznając tym samym wkład Servier w społeczną odpowiedzialność biznesu.

„W tym roku pobiliśmy rekord Polski i rekord Guinnessa w mierzeniu ciśnienia tętniczego. W czasie akcji „Servier wyłącz raka” edukowaliśmy na temat kolonoskopii, która jest badaniem wstydliwym i trudnym dla pacjentów. Od 16 lat realizujemy program przeciw depresji. Od czterech lat koncentrujemy się na nastoletniej depresji. Nasi pracownicy skupieni w siedzibie firmy w Warszawie starają się ograniczać zużycie energii. Wciąż też inwestujemy w rozwój fabryki, wpływając w ten sposób na polskie PKB. Realizowaliśmy operację >>Czysta rzeka<<” – wylicza Katarzyna Urbańska.

Prof. Jarosław Reguła wyraża swoje szczególne uznanie dla Servier, za zaangażowanie w szeroko pojęte działania na rzecz zdrowia i ochrony środowiska naturalnego.

Kardiolog prof. Piotr Jankowski wyraził wdzięczność Servier za konsekwentne wykonywanie programów i patrzenie w przyszłość. Prof. Hoffman pochwalił firmę za dobre relacje ze środowiskiem medycznym, ale podkreślił dramatyczną sytuację, w której aż 12 milionów osób cierpi na nadciśnienie tętnicze, a 60% z nich ma nieprawidłowy lipidogram.

Prof. Jarosław Reguła chwali Servier za ich szerokie działania w zakresie profilaktyki zdrowotnej i ochrony środowiska.

Kardiolog prof. Piotr Jankowski docenił zaangażowanie Servier w realizację programów i wzrok w przyszłość. Prof. Hoffman pochwalił firmę za współpracę z środowiskiem medycznym, jednak zaznaczył, że liczby tragicznie przemawiają: 12 milionów Polaków ma nadciśnienie tętnicze, a 60% z nich ma nieprawidłowy lipidogram.

Prof. Jarosław Reguła wyraził szczególne uznanie dla Servier za ich wkład w działania na rzecz zdrowia i ochrony środowiska.

„Miałem okazję od środka obserwować zapał pracowników Servier do realizacji programów prozdrowotnych. Pewnie dlatego udało im się tak wiele zrobić. Gratuluję wytrwałości” – przekazał prof. Hoffman.

Firma Sevier otrzymała „Złoty OTIS z Diamentami” za najlepszą praktykę w zakresie zdrowia publicznego.

Prof. Tomasz Grodzki wyznaczył nowy kierunek w ochronie zdrowia w X Kadencji Senatu. W uznaniu jego zasług marszałek Senatu wręczył laureatom konkursu „Złoty OTIS z Diamentami” statuetki.

Nagrody „Byk Zdrowia 2023” zostały przyznane politykom szczególnie aktywnym w ochronie zdrowia. Wyjątkowe statuetki wręczyli liderzy organizacji zawodowych farmaceutów, lekarzy, przemysłu farmaceutycznego i diagnostów laboratoryjnych oraz organizacji pacjentów.

Sevier otrzymała „Złoty OTIS z Diamentami” jako nagrodę za znaczący wkład w zapewnienie zdrowia publicznego.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z innymi wybitnymi politykami otrzymał nagrodę „Byk Zdrowia 2023” za szczególny wkład w ochronę zdrowia.

Firma Sevier oraz politycy docenieni przez „Byka Zdrowia 2023” stanowią wzorowe przykłady dążenia do poprawy zdrowia publicznego.

Wręczenie statuetek laureatom „Złotego OTISA z Diamentami” oraz „Byka Zdrowia 2023” to wyjątkowe wydarzenie, okazujące szacunek dla osób zaangażowanych w ochronę zdrowia.

Prof. Tomasz Grodzki, zodiakalny byk, podkreślił, że jego uporu i konsekwencji przyznana nagroda była wyrazem uznania dla całego Senatu. Szczególne wyróżnienie otrzymała Beata Małecka-Libera za jej wytrwałe zaangażowanie w dialog ze wszystkimi grupami interesów.

„Dla mnie dialog jest największą wartością. Statuetkę byka zawdzięczam także zespołowi doradców. Od wielu lat promuję zdrowie publiczne i wciąż jest tak wiele do zrobienia” – podkreśla senator Beata Małecka-Libera.

„Nasza Podkomisja ds. Ochrony Zdrowia i Innowacji w Medycynie ma dobre oceny. To cieszy” – mówi senator Porowska.

Posłanka Violetta Porowska była wyjątkowo zaszczycona, gdy otrzymała swoje nagrodę.

Katarzyna Sójka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Pediatrii, wyrażała zdziwienie, gdy otrzymała wyróżnienie. Obiecała, że jej zespół zajmie się problemem otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Violetta Porowska mogła czuć się dumna z otrzymanej nagrody.

Katarzyna Sójka była wyjątkowo zaskoczona, gdy otrzymała wyróżnienie. Obiecała, że jej zespół skupi się na otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Violetta Porowska czuła się zaszczycona otrzymanym wyróżnieniem.

Katarzyna Sójka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Pediatrii, była zaskoczona swoim wyróżnieniem. Obiecała, że jej zespół zainicjuje działania na rzecz zwalczania otyłości wśród dzieci i młodzieży.

„Jestem z zawodu internistą. Cały czas praktykuję, więc do swojej pracy parlamentarnej przenoszę doświadczenia z gabinetu” – mówi Katarzyna Sójka.

Elżbieta Płonka, posłanka, została wyróżniona nagrodą „Byka Zdrowia”. W czasie przyjęcia gratulacji skupiła się na zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, stanowiącej dla niej ważny temat. Zwróciła również uwagę na niestety powszechne zjawisko przemocy okołoseparacyjnej.

„Chciałabym tak zmienić prawo, żeby chronić dobro dziecka. Rodzice rozwodzą się, obrzucając się pomówieniami, a dziecko cierpi” – podkreśliła Elżbieta Płonka.

Nagroda dla Edwarda Szybowskiego

Tomasz Latos, poseł i przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu, otrzymał statuetkę byka, która uznana została za symbol połączenia obu stron politycznych.

Połączenie stron politycznych

Edward Szybowski, dyrektor Berlin-Chemie/Menarini Polska Sp. z o.o., został nagrodzony za 20 lat Nagrody Zaufania Złoty OTIS. Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody, uznał go za idealistę.

Idealista Edward Szybowski

„Dziękuję Edwardowi za patriotyzm, szacunek dla polskiej racji stanu, polskiej historii i literatury. Stworzyliśmy grupę idealistów, którym idee udaje się czasem przekuć w rzeczywistość. Tak się stało w latach 2010-2013 na Białorusi i Ukrainie, dzięki Edwardowi Szybowskiemu” – stwierdził Paweł Kruś.

Tegoroczna edycja konkursu została oceniona przez znamienite jury, którego członkami byli m.in. senator Beata Małecka-Libera – przewodnicząca Komisji Zdrowia Senatu, poseł Tomasz Latos – przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu, posłanka Elżbieta Płonka, Komisja Zdrowia Sejmu, posłanka Katarzyna Sójka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Pediatrii, posłanka Violetta Porowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów oraz cenieni profesorowie Dorota Bomba-Opoń, Paweł Bogdański, Piotr Hoffmann, Jarosław Reguła, Piotr Jankowski, Romuald Olszański, Waldemar Priebe i Waldemar Wierzba.

Finalistów tegorocznej edycji konkursu oceniali znamienici członkowie jury, w skład którego wchodzili m.in. senator Beata Małecka-Libera – przewodnicząca Komisji Zdrowia Senatu, poseł Tomasz Latos – przewodniczący Komisji Zdrowia Sejmu, posłanka Elżbieta Płonka, Komisja Zdrowia Sejmu, posłanka Katarzyna Sójka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Pediatrii, posłanka Violetta Porowska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów oraz renomowani profesorowie Dorota Bomba-Opoń, Paweł Bogdański, Piotr Hoffmann, Jarosław Reguła, Piotr Jankowski, Romuald Olszański, Waldemar Priebe i Waldemar Wierzba.

Udział w konkursie wzięli także przedstawiciele organizacji branżowych, wśród których znaleźli się: Irena Rej z Izby Gospodarczej Farmacja Polska, Monika Pintal-Ślimak z Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Andrzej Stachnik z Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych, Krzysztof Kopeć z Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego oraz Grzegorz Rychwalski z tego samego związku, jako wiceprezes.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *