Ok. 20 proc. pacjentów w Europie ma dostęp do leków biologicznych biorównoważnych, zaś w Polsce jest to zaledwie 3 proc. Laurent Renaudie, nowy prezes Sandoz w Polsce, zadeklarował podczas VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, że firma chce to zmienić.

Leki biologiczne biorównoważne to niezwykły rodzaj leków, które zmieniły sposób leczenia chorób. Mają one postać białek, które łączą się z receptorami i komórkami odpowiedzialnymi za odpowiedź immunologiczną. Są one skuteczne w leczeniu skomplikowanych chorób, takich jak nowotwory czy zaburzenia autoimmunologiczne, a często są jedynym sposobem leczenia.

Leki biologiczne biorównoważne to preparaty dostarczające podobnych efektów terapeutycznych co lek referencyjny, który został wprowadzony do obrotu w Unii Europejskiej. By móc zostać dopuszczonym do sprzedaży, muszą one przejść skomplikowany proces rejestracji, w którym muszą zdobyć pozytywną ocenę ze strony organów regulacyjnych, jak również spełnić wszelkie wymagane przez nie procedury. W ten sposób, po wygaśnięciu ochrony patentowej produktów referencyjnych, pacjenci mają dostęp do dostępnych na rynku tańszych leków biorównoważnych.

Firma Sandoz w Polsce oferuje ponad 500 produktów, w tym leki biologiczne biorównoważne, które są kluczowe w leczeniu chorób reumatologicznych, dermatologicznych, hematologicznych i gastroentorologicznych. W celu poprawy dostępności do tych leków nadal musimy i możemy wiele zmienić.

„Mimo wciąż niezadawalających statystyk widzimy światełko w tunelu, gdyż Ministerstwo Zdrowia jest bardzo otwarte na rozmowy dotyczące poszerzania dostępu do tego rodzaju terapii” – mówił Laurent Renaudie.

Odnotowując znaczący wzrost popytu na leki biologiczne biorównoważne, firma Sandoz w Polsce skutecznie pracuje nad zwiększeniem dostępu do tego rodzaju terapii. Dzięki współpracy z Ministerstwem Zdrowia, firma wytwarza obecnie ok. 19 miliardów tabletek rocznie, a w przyszłym roku ta liczba ma wzrosnąć do 24 miliardów. Jest to ważne, aby zapewnić pacjentom dostęp do nowatorskich terapii wdrożonych w lecznictwie, jak również maksymalnie wykorzystać wszystkie możliwości, jakie daje dzisiejsza medycyna.

„Sandoz jest istotnym partnerem bezpieczeństwa lekowego w Polsce, którego celem jest zwiększanie dostępu pacjentów do leczenia. Jako jeden z największych wytwórców leków na polskim rynku nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań, które pomogą zaspokoić potrzeby pacjentów, np. inwestując w nowe linie produkcyjne, by zwiększyć liczbę wytwarzanych tabletek (w 2022 roku liczba wytworzonych i zapakowanych tabletek w Polsce wyniosła ponad 19 mld, w 2023 szacowana wielkość produkcji to ponad 24 mld)” – podsumował Laurent.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *