Mieszkańcy Gliwic mieli okazję oglądać, jak około 70 owiec kameruńskich powróciło na zrekultywowane tereny składowiska odpadów przy ul. Rybnickiej. Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów wykorzystuje je jako ekologiczny sposób „koszenia” trawy oraz przyczynia się do intensywniejszego zazieleniania terenu. Zamiast kosiarek spalinowych, owce wykonują swoją pracę bez szkody dla środowiska naturalnego.

Nowonarodzone maleństwa uczą się wszystkich umiejętności, jakich będą potrzebować w przyszłości, dzięki swoim rodzicom, którzy czuwają nad ich rozwojem.

Owce kameruńskie są doskonałym wyborem do gospodarstw rolnych, gdyż nie wymagają dużo opieki. Jako owce szerstne, nie wymagają one strzyżenia i są łatwe w hodowli.

Owce, które zamieszkują rekultywowane tereny składowiska odpadów przy ul. Rybnickiej 199B w Gliwicach, są ekologicznymi i skutecznymi kosiarkami. Każde 100 zwierząt w ciągu sezonu potrafi „skosić” około 50 hektarów powierzchni, dzięki czemu rośliny wysiane wcześniej mają szansę na lepszy wzrost i gęstsze ulistnienie. Dodatkowo, dzięki pracy owiec podłoże jest utwardzane i spulchniane, a ich odchody tworzą naturalny nawóz, który poprawia skład biologiczny gleby.

PZO stara się minimalizować użycie maszyn spalinowych, które nie tylko powodują szkodliwe zanieczyszczenia, ale także tworzą hałas. WHO twierdzi, że hałas jest drugim największym zagrożeniem dla środowiska w Europie, ustępując tylko zanieczyszczeniu powietrza. Aby temu przeciwdziałać, PZO korzysta z usług „ekologicznych kosiarek”.

Gliwickie owce pasą się na terenie zrekultywowanego składowiska odpadów, który jest w pełni bezpieczny dla zwierząt. Teren został pokryty dwumetrową warstwą ziemi porośnięty wysianymi gatunkami traw, a także wyposażony w wiatę ochronną. Owce mają do dyspozycji szeroki wachlarz pożywienia – trawy, zboża, kapustę, marchewkę, ziemniaki, kukurydzę i buraki, a także czystą wodę oraz smakołyki. Na co dzień są pod stałym nadzorem swojego właściciela, który dba o ich dobrostan.

Ubiegłoroczna przygoda owiec kameruńskich z terenami PZO w Gliwicach okazała się bardzo owocna. Wzbudziła wielkie zainteresowanie, a pozytywne efekty były zauważalne już po kilku tygodniach. Przyszłość wygląda jeszcze lepiej – od niedawna na murawie jednego z boisk na Sikorniku można zaobserwować kolejne stadko owiec, które wykonują swoją pracę jako „ekologiczne kosiarki”.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

About Author

4fun

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *